fbpx
Szkoła Jazdy Ekspert - Wrocław
Kursy na prawo jazdy we Wrocławiu od 799 PLN.

NAUKA JAZDY I STRES NA EGZAMINIE – CZYLI JAK ZDAĆ PRAWO JAZDY WE WROCŁAWIU ZA PIERWSZYM RAZEM

Stres egzaminacyjny.

Jak sobie radzić z tym emocjonalnym „wrogiem numer jeden” większości zdających egzamin na prawo jazdy ?

  • Tak naprawdę najważniejszy jest dobry poziom opanowania wymaganych na egzaminie umiejętności. Daje on niezbędną dla zmniejszenia stresu pewność własnych możliwości. Przestajemy się obawiać wtedy stawianych na egzaminie zadań, mamy przekonanie, że potrafimy sobie z nimi poradzić. Bo przecież to co macie wykonać namanewrow placu ym czy w ruchu drogowym realizowaliście już wielokrotnie wszkole nauki jazdy. Egzaminator nie będzie od Was wymagał umiejętności nie objętych obowiązującym programem szkolenia. Warto zapoznać się z dokładnymi przepisami dotyczącymi prowadzenia egzaminu i kryteriami oceniania (wykorzystajcie zamieszczone na tej stronie informacje o egzaminach).
  • Istotna będzie także zmiana motywacji z “muszę zdać ten egzamin” na “mam pokazać co potrafię”. Traktujmy egzamin na prawo jazdyjako sprawdzian własnych umiejętności i przygotowania do samodzielnej jazdy. Nie przystępujmy do egzaminu z nastawieniem „może się uda”, ani z nastawieniem, „że za pierwszym razem nie można zdać”.
  • Jeśli macie swoje sprawdzone w innych sytuacjach sposoby radzenia sobie ze stresem wykorzystajcie je na tym egzaminie.

Gdy w trakcie czekania na egzamin, albo w trakcie jego trwania czujemy, że ogarnia nas panika pamiętajmy o zmianie rytmu oddychania i wzięciu głębokiego oddechu powolnym wypuszczeniu powietrza z płuc – to naprawdę pomaga opanować nagły atak lęku i przywraca kontrolę nad sytuacją. Pomocne może okazać się powtarzanie treści poleceń, które mamy wykonać. Pamiętajmy także o tym, aby w grupie osób oczekujących na egzamin unikać tych, którzy „sieją panikę” przekazując, najczęściej przesadzone i nieprawdziwe, informacje dotyczące przebiegu egzaminów.

I na zakończenie jeszcze uwaga : może warto potraktować przeżywany na egzaminie na prawo jazdy stres jako sprawdzian radzenia sobie z napięciem emocjonalnym, bo przecież bycie kierowcą zapewni nam częsty kontakt z sytuacjami trudnymi, w których powinniśmy umieć kontrolować swoje emocje i prawidłowo reagować.

żródło.WORD WROCŁAW